Bateria kuchenna zlewozmywakowa powinna być funkcjonalna, trwała i współgrać z pozostałymi elementami wystroju naszej kuchni. Zazwyczaj baterie dołączane są do zlewozmywaka, co daje nam pewność, że oba elementy do siebie pasują. Ale zdarza się, że bateria po prostu nam nie odpowiada. Co wtedy? Obecne trendy i dostępny asortyment dają nam duże pole do popisu ale pamiętajmy, że podstawą jest wygoda i praktyczność w użytkowaniu. Właściwy dobór baterii do zlewozmywaka znacznie ułatwi nam codzienne przygotowywanie posiłków, w tym mycie produktów, nabieranie wody do naczyń oraz zmywanie. Przy zakupie dokładnie przemyślmy nasz wybór, nie kierujmy się jedynie zaletą estetyczną.
O tym, na jaką baterię zlewozmywakową się zdecydować, wpływ ma głębokość komory (komór) naszego zlewu, jego ogólny gabaryt oraz materiał z jakiego jest wykonany. W zależności od sposobu montażu wyróżnić możemy baterie ścienne, stojące oraz stojące z wyciąganą wylewką (stojące nazywane także sztorcowymi).
Rodzaje bateri zlewozmywakowych kuchennych
Najbardziej popularne są baterie stojące montowane w specjalnym otworze zlewozmywaka lub obok zlewu, bezpośrednio w blacie kuchennym. W przypadku tego typu baterii szczególną uwagę zwróćmy na zakres obrotu wylewki. Przy zlewie jednokomorowym wystarczy nam kąt 90 stopni, ale przy zlewie dwukomorowym, im większy kąt wylewki wybierzemy, tym będziemy mieć lepszy komfort wykonywania prac kuchennych (największy kąt sięga nawet 360 stopni, ale najpopularniejsze na rynku są baterie z wylewką o obrocie 120 stopni).
Kolejna sprawa to wysokość, kształt i zasięg wylewki – te elementy muszą być odpowiednio dobrane do wielkości i kształtu zlewu, jak i wzrostu właścicieli. Wylewka nie może być umieszczona zbyt wysoko aby podczas użytkowania woda uderzając o dno zlewozmywaka zbyt mocno się nie rozchlapywała na boki i osoby wykonujące prace przy zlewie. Powinniśmy czuć komfort swobodnego operowanie pod wodą dużymi przedmiotami (garnki itd.) oraz łatwego wykonywanie czynności w zlewozmywaku. Gdy zdecydowaliśmy się na zlew jednokomorowy wybierzmy baterię z wylewką gdzie strumień wody będzie padać na środek komory, a gdy posiadamy zlew dwukomorowy, zdecydujmy się na baterię z wylewką o szerokim kącie obrotu, 120 lub 240 stopni. Jeśli komora zlewu jest dość płytka dobierzmy do niej baterię z wylewką w kształcie litery „L” lub „F” (najwyższe). Do zlewu z komorą o średniej głębokości pasować będzie bateria z niższą wylewką (kształt litery „U”). W przypadku zlewów z najgłębszymi komorami egzamin zda bateria bez wysokiego korpusu (standardowa).
Inną grupą baterii są baterie ścienne, ich zastosowanie ma miejsce w przypadku instalacji wodnej wyprowadzonej bezpośrednio ze ściany nad zlewozmywakiem. W dużej mierze dotyczy to starego budownictwa, gdzie zmuszeni jesteśmy wymienić całą armaturę kuchenną bez ingerencji w przebudowę instalacji wodnej. Nie znaczy to jednak, że rynek nie odpowiada w tej sytuacji na nasze potrzeby. Wręcz przeciwnie, dzisiejszy szeroki wybór baterii zlewozmywakowych ściennych i łatwość ich montażu doskonale pozwalają na połączenie nowoczesności z kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnią instalacją wodną.
Ze względu na sposób sterowania wypływem wody, regulacji ciepłej i zimnej wody możemy wybierać spośród baterii kuchennych zlewozmywakowych:
- jednouchwytowych
- dwuuchwytowych
- bezdotykowych (elektronicznych)
- termostatycznych
W kuchni na pewno lepiej będą się sprawdzały baterie jednouchwytowe niż dwuuchwytowe. W tym pojedynku wygrywa wygoda użytkowania. Wykonując prace kuchenne łatwiej będzie nam odkręcić wodę jedną ręką, ponieważ drugą przeważnie mamy zajętą lub po prostu ubrudzoną. Jednym uchwytem znacznie łatwiej będzie nam także ustawić strumień jak i temperaturę wody. Kolejnym argumentem „za” będą względy ekonomiczne - regulacja wody w przypadku baterii jednouchwytowych trwa po prostu krócej. Innym rozwiązaniem są baterie termostatyczne, których zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury wody nawet gdy jej wahania występują w instalacji wodociągowej. Jednak pamiętajmy, że w pracach kuchennych często używamy skrajnych temperatur wody więc zastosowanie w zlewie takiego rozwiązania to bardzo indywidualna sprawa. Podobnie jak wybór baterii bezdotykowej, gdzie temperatura wody sterowana jest elektronicznie.
Bateria zlewozmywakowa jako udogodnienie w kuchni
Udogodnieniem w prowadzeniu codziennych prac kuchennych (i innych) w przypadku baterii stojących jest zastosowanie wyciąganej lub uchylnej wylewki bądź zamontowanie baterii składanej lub chowanej. Wyciągana wylewka często przypomina rączkę prysznica z wyciąganym wężem. Takie rozwiązanie ułatwia płukanie warzyw, owoców czy mytych naczyń i garnków. Sprawdzi się także w codziennych pracach gdy np.: musimy napełnić wiadro wodą a nie posiadamy innego wygodnego zlewu w domu. Natomiast wylewka uchylna bądź zastosowanie baterii składanej lub chowanej doskonale sprawdzi się w sytuacji gdy zlewozmywak zamontowany jest tuż pod oknem. Odpowiednio dobrany produkt pozwoli nam swobodnie manewrować skrzydłem okiennym umieszczonym bezpośrednio nad zlewem. Innymi proponowanymi udogodnieniami mogą być np.: baterie wyposażone w filtr do wody lub baterie z elementami do bezpośredniego podłączenia filtra oraz baterie z mechanizmem do otrzymywania wody gazowanej prosto z kranu.
Wykończenie, materiał, kolory – jaką baterię dobrać do zlewozmywaka
Posiadając chromowany zlewozmywak nie dobierzemy do niego granitowej baterii ale w odwrotnej sytuacji, jest to jak najbardziej dopuszczalne. Dlatego zastanówmy się dobrze przed zakupem baterii a nawet samego zlewozmywaka, czy chcemy być posiadaczami granitowego zlewu i granitowej baterii czy może zależy nam aby w kuchni zaakcentować wykończenie srebrnymi elementami aby nadać jej odpowiedniego charakteru.
Obecnie baterie zlewozmywakowe wykonywane są z różnych materiałów. Do najczęściej wykorzystywanych należą: stal nierdzewna, miedź, mosiądz oraz chrom. Do najtrwalszych należą baterie z mosiądzu ale najchętniej i najczęściej wybierane są baterie chromowane.
Inna sprawa to wykończenie baterii, czyli kwestia materiału pokrywającego wszystkie elementy. Wykończenie może być granitowe, chromowe, satynowe, w kolorze inox, antycznego chromu czy złota.
Granit. Najlepiej bateria granitowa wypada w połączeniu ze zlewozmywakiem z granitu w tym samym odcieniu. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie zlewu i baterii osobno, mogą wystąpić nieznaczne różnice w odcieniu obu produktów, dlatego jeśli kupujemy je osobno, zdecydujmy się na towar od jednego producenta. Baterie z powłoką granitową wykazują dużą trwałość oraz odporność na osadzanie kamienia. Sprawiają wrażenie luksusu w kuchni. Dostępna jest szeroka gama kolorów i odcieni: od bieli przez odcienie beży, brązów, szarości aż do czerni.
Chrom. Baterie chromowane idealnie pasują do zlewów stalowych ale równie dobrze komponują się ze zlewozmywakami granitowymi. Chromowana powłoka nadaje elegancki połysk i dodaje wnętrzu blasku.
Stal nierdzewna. Baterie te będą pasować zarówno do zlewozmywaków ceramicznych jak i stalowych. Wyróżniamy tu baterie w kolorze srebra tzw. inox w wersji błyszczącej lub szczotkowanej (matowej), która pomaga ukryć odciski palców i smug. Ważne, abyśmy odpowiednio wybrali odcień stali baterii do zlewu aby się nie gryzły.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą baterii zlewozmywakowych i zlewozmywaków.